HÜRRİYET

‘TÜTÜN KULLANMAK BİR HASTALIKTIR’ 

NEDEN Mİ? Çünkü sigara kullanımı halen tüm dünyada en önemli önlenebilir hastalık ve ölüm nedeni olmaya devam etmektedir. Her yıl dünyada 7 milyon, ülkemizde 120 bin kişi tütün kullanımına bağlı bir hastalıktan yaşamını yitirmektedir. Bu kadar mücadeleye karşın sigara kullanımı 15 yaş üstü nüfusumuzda yüzde 31.6 oranı ile ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Antalya Akra Otel’de yapılan 1.Ulusal Sigara Kongresi’nde neler konuşuldu?

‘ Tütün kullanmak bir hastalıktır. ’

1.ULUSAL Sigara Bırakma Kongresi, Antalya Akra Otel’de yapıldı. Bağımlılık Psikiyatrisi Derneği ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliği ile Antalya’da düzenlenen 3 günlük kongrenin Düzenleme Kurulu ve Bilimsel Kurul Üyesi Kırşehirspor eski Başkanı Uzman Psikolog Nedim Yüksel Çakırda yer aldı.  Kongre Başkanlığını Doç. Dr. Tijen Şengezer, Onursal Başkanlığını da Prof. Dr. Nesrin Dilbaz yaptı. Prof. Dilbaz, Kongrenin amacı; başta yurt çapında yaygın olan sigara bırakma polikliniklerinde çalışan hekimler olmak üzere tüm hekimlerimize bilimsel katkı sağlamak olarak belirlenirken, bu yapıda düzenlenecek ilk kongre olması ile de ayrı bir önem taşıdığını belirtti.

Kongre düzenleme kurulu Başkanı Doç. Dr. Tijen Şengezer şunları söyledi:

“Sigara kullanımı halen tüm dünyada en önemli önlenebilir hastalık ve ölüm nedeni olmaya devam etmektedir. Her yıl dünyada 7 milyon, ülkemizde 120 bin kişi tütün kullanımına bağlı bir hastalıktan yaşamını yitirmektedir. Ülkemiz tütün ile mücadelede 2008 yılından bu yana tüm dünyaya örnek gösterilen çok önemli başarılar elde etmesine rağmen, sigara kullanımı 15 yaş üstü nüfusumuzda %31,6 oranı ile ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Bu mücadelenin önemli bir ayağını da sigara bırakma hizmetleri oluşturmaktadır. Sigara kullanımı bir bağımlılık, yani hastalıktır. Diğer kronik hastalıklar gibi tedavi edilmesi gerektiği kanıtlanmıştır. Sigara içenlerin çoğu sigara bırakmayı yardımsız olarak denemekte ve bunların önemli bir kısmı kısa sürede tekrar içmeye başlamaktadır. Sigara içen her 40 kişiden sadece biri sigarayı bırakmada başarılı olmaktadır. Ülkemizde sigara bırakmak isteyen hastalarını tedavi etmeye gönül vermiş bizler tam da bu nedenle, hastalarımızın bırakma başarılarını nasıl yükseltiriz, onlara daha fazla nasıl yardımcı oluruz diye çaba göstermekteyiz” dedi.

Uzman Psikolog Nedim Yüksel Çakır da; tütün bağımlılığının fiziksel ve psikolojik yönleri olan bir hastalık olduğunu belirterek; Tütün Bağımlılığı tedavilerinde Psikologların da yer aldığını ve böylece tedavinin sigarayı bırakmak isteyenlere psikolojik destek de sağlanması gerektiğini söyledi.

Haberin detayları için tıklayınız.


FACEBOOK

Haberin detayları için tıklayınız.


POLEMİK HABER

1. Ulusal Sigara Bırakma Kongresi 5 Nisan’da Antalya’da başladı.

Bu yıl ilki gerçekleşecek olan 1. Ulusal Sigara Bırakma Kongresi, dün Antalya’da (Akra Otel) başladı, kongre 7 Nisan’a kadar devam edecek. 3 günlük kongrenin amacı; sigara bırakma polikliniklerinde çalışan hekimlere bilimsel katkı sağlamak.

Bağımlılık Psikiyatrisi Derneği ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliği ile düzenlenecek 3 günlük kongrenin amacı; başta yurt çapında yaygın olan sigara bırakma polikliniklerinde çalışan hekimler olmak üzere tüm hekimlerimize bilimsel katkı sağlamak olarak belirlenirken, bu yapıda düzenlenecek ilk kongre olması ile de ayrı bir önem taşıyor.

Doç. Dr. Tijen Şengezer

Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan Kongre düzenleme kurulu Başkanı Doç. Dr. Tijen Şengezer; “Ülkemizde özellikle son yıllarda tüm dünyanın da yakından takip ettiği çok ciddi bir tütünle mücadele uygulanmaktadır. Bilindiği gibi Sigara kullanımı halen tüm dünyada en önemli önlenebilir hastalık ve ölüm nedeni olmaya devam etmektedir. Her yıl dünyada 7 milyon, ülkemizde 120 bin kişi tütün kullanımına bağlı bir hastalıktan yaşamını yitirmektedir. Ülkemiz tütün ile mücadelede 2008 yılından bu yana tüm dünyaya örnek gösterilen çok önemli başarılar elde etmesine rağmen, sigara kullanımı 15 yaş üstü nüfusumuzda %31,6 oranı ile ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Bu mücadelenin önemli bir ayağını da sigara bırakma hizmetleri oluşturmaktadır. Sigara kullanımı bir bağımlılık, yani hastalıktır. Diğer kronik hastalıklar gibi tedavi edilmesi gerektiği kanıtlanmıştır. Sigara içenlerin çoğu sigara bırakmayı yardımsız olarak denemekte ve bunların önemli bir kısmı kısa sürede tekrar içmeye başlamaktadır. Sigara içen her 40 kişiden sadece biri sigarayı bırakmada başarılı olmaktadır. Ülkemizde sigara bırakmak isteyen hastalarını tedavi etmeye gönül vermiş bizler tam da bu nedenle, hastalarımızın bırakma başarılarını nasıl yükseltiriz, onlara daha fazla nasıl yardımcı oluruz diye çaba göstermekteyiz. Bu yıl bir ilki gerçekleştireceğimiz 1.Ulusal Sigara Bırakma Kongremize sigara bırakma hizmeti veren hekim arkadaşlarımızın ilgisi büyük olmuştur. Hep beraber neler yaptığımızı, neler yapabileceğimizi ve hastalarımızın sigara bırakma başarısını nasıl artıracağımızı tartışarak çözüm üretmenin heyecanı içinde kongremizin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Uzm. Psk. Nedim Yüksel Çakır

1. Ulusal Sigara Kongre Düzenleme Kurulu ve Bilimsel Kurul Üyesi Uzman Psikolog Nedim Yüksel Çakır da; tütün bağımlılığının fiziksel ve psikolojik yönleri olan bir hastalık olduğunu belirterek; Tütün Bağımlılığı tedavilerinde Psikologların da yer aldığını ve böylece tedavinin sigarayı bırakmak isteyenlere psikolojik destek de sağlanması gerektiğini söyledi.

1.Ulusal Sigara Bırakma Kongresi şu isimlerden oluşuyor; Adem Özkara, Aslı Enez Darçın, Ayşegül Karalezli, Berrin İmge Ergüder, Burcu Cirit, Didem Adahan, Dilek Toprak, Elif Altuğ, Elif Babaoğlu, Elif Dağlı, Erol Sezer, Esra Uzaslan, Füsun Sözen, Funda Aksu, Funda Coşkun, Funda Öztuna, Gamze Çan, Gökşin Cihan, Görkem Yararbaş, Gülün Erkmen Yıldırım, Hatice Kurdak, Kurtuluş Aksu, Leyla Sağlam, M. Atilla Uysal, Mehmet Zihni Sungur, Mehtap Kartal, Murat Yalçın, Nafiz Bozdemir, Nazmi Bilir, Nedim Yüksel Çakır, Nesrin Dilbaz, Nilgün Özçakar, Oğuz Kılınç, Onur Noyan, Osman Örsel, Özlem Erçen Diken, Özlem Sönmez , Pemra Cöbek Ünalan, Recep Akdur, Salih Emri, Seçil Günher Arıca, Sema Canabakan, Sevgi Özcan, Şule Akçay, Tanju Yılmazer, Tevfik Özlü, Tijen Şengezer, Toker Ergüder, Yeşim Uncu

Haberin detayları için tıklayınız.


HABERTÜRK

‘ İnternette ‘beğeni sevdası’ sigarayla mücadeleye zarar veriyor. ‘

Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, “Çocuklar örnek aldıkları karakterlerin sigara içtiğini görünce özeniyor. İnternette de youtuberlık diye bir meslek çıktı. Her türlü zararlı alışkanlığı gençlerin önüne getirebiliyor” dedi.

Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, internette “beğeni sevdası” uğruna paylaşılan bazı videoların görsel içeriği itibarıyla sigarayla mücadeleye zarar verdiğini belirtti.

AA’nın haberine göre; Antalya’da bu yıl ilki düzenlenen Ulusal Sigara Bırakma Kongresi’ne katılan psikiyatri uzmanı Dilbaz, sigaranın bütün dünyada en fazla ölüme yol açan madde olduğunu, bunun kullanımının Türkiye için halen önemli bir sağlık sorununu oluşturduğunu söyledi.

” DÜNYADA NEREDEYSE EN UCUZ SİGARA HALEN BİZİM ÜLKEMİZDE “

Sigarayla mücadelenin koruma ve bırakma başlıklarından oluştuğuna işaret eden Dilbaz, şunları kaydetti: “Bizim için en önemlisi çocuklarımızı sigaradan koruma. Koruyamıyorsak onları, sigara bağımlılığını bıraktırmak için etkin mücadele yapmamız gerekiyor. Sigara merak, sosyal baskı ve genetik etkenler nedeniyle içiliyor. Yani anne ve babası sigara kullanan bir çocuğun da sigara kullanma ihtimali yüksek. Sigaraya ulaşımın kolay olmaması gerekiyor. Pahalı olmalı ve sigara şirketlerinin karı az olmalı. Vergilerin miktarı fazla olmalı. Dünyada neredeyse en ucuz sigara halen bizim ülkemizde. Ülkemizde devletin sigarayla önemli mücadelesi var. Bunu destekliyoruz.”

Sigara kullanımının sosyal kabul görmesini eleştiren Dilbaz, bir restoranda yemekten sonra sigaranın sanki bir eğlencenin parçasıymış gibi kullanıldığını, buna itiraz eden kimsenin de olmadığını savundu.

” İŞ YERLERİNDE ‘SİGARA MOLASI’ DİYE BİR KAVRAM OLUŞTU “

Sigara kullanımının sağlık boyutunun yanı sıra çok ciddi ekonomik maliyetinin olduğuna dikkati çeken Dilbaz, sigara kullanımına bağlı sağlık problemlerinin tedavisinin ekonomik külfet getirdiğini ifade etti.

Türkiye’de iş yerlerinde “sigara molası” adı altında oluşturulan kavramın önemli iş kaybına neden olduğunu anlatan Dilbaz, iş yerinde olma süresi azaldıkça üretkenliğin de azaldığını söyledi.

Dilbaz, televizyon dizileri ve filmlerinde sigaranın özendirilmemesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: “Çocuklar örnek aldıkları karakterlerin sigara içtiğini görünce özeniyor. İnternette de youtuberlık diye bir meslek çıktı. Her türlü zararlı alışkanlığı gençlerin önüne getirebiliyor. Bir de kısa ve ilginç videoların paylaşıldığı uygulamalar var. İnternette çekilen videolarda ne kadar ilginç, uç bir şey yaparsanız o kadar ‘like’ yani beğeni alıyorsunuz. Bu kişiler, elinde sigarayla videolar çekiyor. Öyle olunca da gençler taklit ediyor. ‘Beğeni sevdası’ sigarayla mücadeleye zarar veriyor. İnternette ünlü olmak için sigara dahil her türlü kötü alışkanlıkları kullanarak videolar çekiyorlar. Özellikle çocuklar ve ergenler her şeyi taklit eder. Youtuberlık aslında güzel kullanıldığında önemli bir işlevi var.”

Kongre Başkanı Doç. Dr. Tijen Şengezer ise kapalı alanlarda kullanımının yasaklanmasıyla sigarayla mücadelede önemli ilerlemeler kaydettiklerini bildirdi.

Şengezer, “Yılda dünyada 8 milyon, Türkiye’de ise 120 bin kişi sigaraya bağlı bir hastalıktan hayatını kaybediyor. Ülkemizde tahmini 15 milyon kişi sigara içiyor. Bu kişilerin hepsi kronik bir hastalıkla karşı karşıya. Hekim olarak bunları tedavi etmekle yükümlüyüz. Sigarayla mücadeleyi iyi anlatmamız gerekiyor” dedi.

Haberin detayları için tıklayınız.


AA HABER

‘ İnternette ‘beğeni sevdası’ sigarayla mücadeleye zarar veriyor. ‘

Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, “Çocuklar örnek aldıkları karakterlerin sigara içtiğini görünce özeniyor. İnternette de youtuberlık diye bir meslek çıktı. Her türlü zararlı alışkanlığı gençlerin önüne getirebiliyor” dedi.

Antalya Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, internette “beğeni sevdası” uğruna paylaşılan bazı videoların görsel içeriği itibarıyla sigarayla mücadeleye zarar verdiğini belirtti.

Antalya’da bu yıl ilki düzenlenen Ulusal Sigara Bırakma Kongresi’ne katılan psikiyatri uzmanı Dilbaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sigaranın bütün dünyada en fazla ölüme yol açan madde olduğunu, bunun kullanımının Türkiye için halen önemli bir sağlık sorununu oluşturduğunu söyledi.

Sigarayla mücadelenin koruma ve bırakma başlıklarından oluştuğuna işaret eden Dilbaz, şunları kaydetti:

“Bizim için en önemlisi çocuklarımızı sigaradan koruma. Koruyamıyorsak onları, sigara bağımlılığını bıraktırmak için etkin mücadele yapmamız gerekiyor. Sigara merak, sosyal baskı ve genetik etkenler nedeniyle içiliyor. Yani anne ve babası sigara kullanan bir çocuğun da sigara kullanma ihtimali yüksek. Sigaraya ulaşımın kolay olmaması gerekiyor. Pahalı olmalı ve sigara şirketlerinin karı az olmalı. Vergilerin miktarı fazla olmalı. Dünyada neredeyse en ucuz sigara halen bizim ülkemizde. Ülkemizde devletin sigarayla önemli mücadelesi var. Bunu destekliyoruz.”

Sigara kullanımının sosyal kabul görmesini eleştiren Dilbaz, bir restoranda yemekten sonra sigaranın sanki bir eğlencenin parçasıymış gibi kullanıldığını, buna itiraz eden kimsenin de olmadığını savundu.
“İş yerlerinde ‘sigara molası’ diye bir kavram oluştu”
Sigara kullanımının sağlık boyutunun yanı sıra çok ciddi ekonomik maliyetinin olduğuna dikkati çeken Dilbaz, sigara kullanımına bağlı sağlık problemlerinin tedavisinin ekonomik külfet getirdiğini ifade etti.

Türkiye’de iş yerlerinde “sigara molası” adı altında oluşturulan kavramın önemli iş kaybına neden olduğunu anlatan Dilbaz, iş yerinde olma süresi azaldıkça üretkenliğin de azaldığını söyledi.

Dilbaz, televizyon dizileri ve filmlerinde sigaranın özendirilmemesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Çocuklar örnek aldıkları karakterlerin sigara içtiğini görünce özeniyor. İnternette de youtuberlık diye bir meslek çıktı. Her türlü zararlı alışkanlığı gençlerin önüne getirebiliyor. Bir de kısa ve ilginç videoların paylaşıldığı uygulamalar var. İnternette çekilen videolarda ne kadar ilginç, uç bir şey yaparsanız o kadar ‘like’ yani beğeni alıyorsunuz. Bu kişiler, elinde sigarayla videolar çekiyor. Öyle olunca da gençler taklit ediyor. ‘Beğeni sevdası’ sigarayla mücadeleye zarar veriyor. İnternette ünlü olmak için sigara dahil her türlü kötü alışkanlıkları kullanarak videolar çekiyorlar. Özellikle çocuklar ve ergenler her şeyi taklit eder. Youtuberlık aslında güzel kullanıldığında önemli bir işlevi var.”

Kongre Başkanı Doç. Dr. Tijen Şengezer ise kapalı alanlarda kullanımının yasaklanmasıyla sigarayla mücadelede önemli ilerlemeler kaydettiklerini bildirdi.

Şengezer, “Yılda dünyada 8 milyon, Türkiye’de ise 120 bin kişi sigaraya bağlı bir hastalıktan hayatını kaybediyor. Ülkemizde tahmini 15 milyon kişi sigara içiyor. Bu kişilerin hepsi kronik bir hastalıkla karşı karşıya. Hekim olarak bunları tedavi etmekle yükümlüyüz. Sigarayla mücadeleyi iyi anlatmamız gerekiyor.” dedi.

Haberin detayları için tıklayınız.